22 Ocak 2019

Sorarlar.com – Soru cevap platformu

Özellikle yurtdışında birçok soru-cevap platformu mevcut. Bunların bir kısmı (formspring.me veya quora.com) sosyalleşmeyi birinci planda tutarken, diğer bir kısmı ise gerçek anlamda bir şeyler öğrenmek ve öğretmeyi amaç edinip bu konu üzerine yoğunlaşıyor. Bu sitelerden en yenisi ise Türkiye’deki kullanıcı kitlesine hitap eden sorarlar.com. Dikkat çekici ve doğru isim tercihinin yanında özellikle Eksisozluk‘teki yorumlarla ziyaretçi kitlesini arttırmayı planlayan sitenin, gelişim süresince kaliteli ve ilgi çekici soru sorma konusunda ipleri ele alması gerekiyor. Şu aşamada güzel sorular bulunsa da, sitenin yeni olması ve kemik ziyaretçi kitlesinin yeterli olmaması sebebiyle özellikle yanıtlar yeterince tatmin edici görünmüyor.

Site hazır bir yazılım üzerine, herhangi bir kayda değer tasarım yapılmadan oluşturulmuş bir site. Fakat bir soru-cevap sitesi için de zaten tasarım hiçbir zaman birinci planda değildir. Güzel geliştirilebilirse gerçekten çok eğlenceli ve yararlı bir sistem haline gelebilecektir. Mutlaka arkasında durulmalı ve gelişim süresince destek verilmeli. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra zaten site kendi kendini başarıyla devam ettirecektir.

Basit ve direkt amaca yönelik, kolay kullanımlı bir arayüzü var.
Arkasında sağlam bir yazılım mevcut ve geliştirilmeye açık.
Kaliteli bir kitlesi oluşmaya başlamış.
Henüz çok yeni olduğu için içerik çok geniş değil.
Sitede henüz aktif bir gelir modeli görülmüyor.

Öneriler:

  • Site yeni olduğu için, kurucuları ve aktif kullanıcılarının siteye mutlaka çok fazla emek vermeleri gerekiyor. Soru cevap konusunda özverili çalışılırsa çok başarılı olunabilir.
  • Sitede henüz bir gelir modeli görülmüyor. Bu tür bir içerik sitesi için de zaten en doğrusu, içerik seviyesi belirli bir yere gelene kadar reklam ile kullanıcıyı sıkmamaktır. Fakat sitenin gelişimine devam edebilmesi için, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde reklam modelleri oluşturulabilir. Örneğin sponsor sorular tam olarak buna uygun bir sistem olacaktır.

NOT: Site sahibi iseniz yukarıdaki rozeti websitenize bu sayfanın linki ile ekleyebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*